Opcenito o Cavalier King Charles spanielima

O Cavalierima naći ćete podatke i opise na tisućama stranica i foruma, ali se oni uglavnom ponavljaju. Njega jednostavno treba imati, a onda ga znati razumjeti...

Jako su inteligentni. Svakim pokretom i načinom glasanja govori Vam što bi želio...

Posebna je pak njegova privrženost i ljubav. Nema stvora koji će Vam od prvog, do zadnjeg svog dana dati toliko ljubavi i nježnosti svojom blizinom, pažnjom, stalnim pogledom, a kada mu dozvolite,šapicama i jezikom... To nema cijene...

Jeste li znali da je znanstveno dokazano da baš ova pasmina ima najniži stupanj sličnosti s precima pasa-vukovima, od kojih je najviše odmakao po raznim nivoima i kategorijama ponašanja! (prema tekstu prof D. Reicher u časopisu Naši psi, izdavač g. I. Selimović).

Dražestan, prilagodljiv i uvijek dobre volje.To je društven pas, veselog temperamenta, plemenite i dobre čudi, te kraljevske elegancije. Nimalo agresivan, uživa u društvu drugih životinja, ljudi i djece, što je rijetkost u malih pasmina.

Cavalier brzo uči i vrlo se lako prilagođava; kako užurbanom životu mladih ljudi tako i bivaju veselje i društvo onima koji bi bez njih bili usamljeni u starijim godinama.

Temperamentan je i neustrašiv, a posebno ugodno djeluje zbog velikih toplih očiju i konstantnog veselog mahanja repom. Dlaka mu je poludugačka i stoga relativno jednostavna za održavanje. To je pas koji će vas neumorno pratiti u dugim šetnjama, no isto tako će biti vrlo zadovoljan miran kod kuće.

02.08.2007. u 15:14 | 2 Komentara | Print | # | ^

Povijest pasmine

Posljednjih pet i više stotina godina mali psi tipa Cavalier King Charles Spanijela su pridonijeli velikom uživanju u životu kraljeva, svjetskih lidera, te bezbrojnih ''običnih'' ljudi i djece.

Samo nekoliko drugih pasmina se mogu ''pohvaliti'' podrijetlom koje seže čak u 13. stoljeće.

Tada je Toy Spaniel, kako su ih tada nazivali, bio pratilac većine aristokratskih članova društva, vrlo često prikazivan na obiteljskim portretima poznatih slikara dajući tako povjesničarima pasmine izvrsne vizualne podatke o samoj pasmini.

Svoje plemenito ime dobio je po kralju Charlesu II, ali su i kralj Charles I i Charles III bili također zaljubljenici ove pasmine, u tolikoj mjeri da su zbog zabave sa njima zanemarivali mnoge državne obaveze. Psi su imali pristup u sve službene i privatne odaje, parlament, pa čak i u crkvu. Kraljica Viktorija bila je još jedna poznata kralevska ličnost koja je favorizirala tu pasminu.

U drugoj polovini 19. stoljeća rijetki uzgajivači su ozbiljnije raditi na izlaganju i uzgoju. Počeli su se osnivati klubovi Toy Spaniela gdje su bili registrirani zajedno sa bliskim rođakom King Charles Spanielom.

Napornim dugogodišnjim radom uzgajivači u Velikoj Britaniji uspjeli su postići 1945. godine da se Cavalier King Charles Spaniel odvoji i registrira kao jedinstvena pasmina.

U Europskoj kinološkoj organizaciji ( FCI ) Cavalieri su svrstani u IX FCI grupu (kao psi za pratnju i patuljaste pasmine).

02.08.2007. u 15:13 | 0 Komentara | Print | # | ^

Priznate boje Cavaliera

Priznate boje su :

Black & Tan : Crna sa paležom iznad očiju, na obrazima, unutar ušiju, na prsima i ispod repa. Palež treba biti svijetla. Bjeline nepoželjne.


Ruby : Jednobojna bogata crvena. Bjeline nepoželjne.



Blenheim : Dobro pigmentirane kestenjaste oznake, jasno odijeljene na biserno bijeloj podlozi. Kestenjaste oznake jednako podijeljene na glavi, između ušiju treba biti dovoljno bijelog prostora za kestenjastu okruglu oznaku ( jedinstvena karakteristika pasmine ).


Tricolour : Crna i bijela podjednako raspoređene po tijelu, jasno odijeljene sa paležom iznad očiju, na obrazima, unutar ušiju, s unutarnje strane nogu i ispod repa

06.06.2007. u 19:57 | 1 Komentara | Print | # | ^

Junior Handling

P R A V I L A

1. Junior handling ocjenjuje se u dvije starosne skupine:

a) junior handler od napunjenih 8 godina do navršenih 12 godina

b) junior handler od napunjenih 13 godina do navršenih 18 godina

2. Tijekom izložbe sudac ocjenjuje svakog junior handlera posebno,
o čemu vodi osobnu evidenciju

3. Iz svake starosne skupine sudac odabire 5 prvoplasiranih za finale
u centralnom krugu

4. U centralnom krugu sudac ocjenjuje 5 odabranih junior handlera zajedno,
a prema dobnim skupinama

5. Na međunarodnim izložbama, kod proglašavanja pobjednika radi se
klasifikacija od 1 do 5, s time da:

prvoplasirani dobiva 10 bodova,
drugoplasirani dobiva 8 bodova,
trećeplasirani dobiva 5 bodova,
četvrtoplasirani dobiva 3 boda,
petoplasirani dobiva 1 bod

6. Na nacionalnim izložbama klasificiraju se prva tri mjesta,
a bodovati će se na slijedeći način:

prvoplasirani dobiva 5 bodova,
drugoplasirani dobiva 3 boda,
trećeplasirani dobiva 1 bod

7. Bodovna lista, odnosno zbroj bodova tijekom godine korist će se u
natjecanju za najuspješnijeg hrvatskog junior handlera u 2007. godini


Svim junior handlerima želim puno sreće i uspjeha!

06.06.2007. u 19:56 | 0 Komentara | Print | # | ^

SAVIJETI PRI KUPNJI STENETA


Kavalira bi uvijek trebalo prvenstveno željeti kao psa za društvo i pratnju, čak i one namijenjene za izložbe ili eventualni kasniji uzgoj.

Uvijek kupujte štene kod uzgajivača specijaliste za pasminu gdje imate priliku vidjeti majku, a ponekad i oca štenadi. Nikada ne tražite štene u dućanima kućnih ljubimaca, na tržnici ili kod preprodavača ( švercera ). Pazite se dogovaranja susreta na javnim mjestima sa ljudima koji nude i prodaju štence, uvijek tražite da vidite štene u njegovoj kućnoj, domaćoj atmosferi.

Hrvatski kinološki savez, njegovi podružni članovi - pasminski područni klubovi ( za Kavalire sa šireg područja Zagreba to je Klub patuljastih pasmina Zagreb ) te možda veterinar iz Vašeg susjedstva mogu Vam pomoći oko nabavljanja adrese uglednog uzgajivača kod kojeg tada osobno možete doći do informacija o štencima za prodaju.

Razgovarajte sa više uzgajivača te sa vlasnicima Kavalira. Prikupite što je više moguće podataka o potrebama Kavalira.

Kavaliri vole društvo i ne vole provoditi puno vremena sami. S obzirom da su jako mali kao štenad, neki uzgajivači nevoljko pa čak i odbijaju prodati štene u obitelji s malom djecom. Djeca moraju naučiti poštivati sve pse i ne tretirati ih kao svoje igračke. U nekim je slučajevima možda bolje potražiti psa druge pasmine ili starijeg psa, ne štene.

Kavaliri su vrlo inteligentni, aktivni mali psi koji traže redovne šetnje. Te šetnje ne trebaju biti dugačke. Oni će pratitit svoje vlasnike u najrazličitijim aktivnostima.Bilo samo lagane šetnje,bilo trčanje, planinarenje i sl. Sretni su u dobro ograđenim i zaštićenim dvorištima. Brzo uče i pogodni su za dresuru, ali kao štenad često su nestašni. Vole žvakati najrazličitije predmete, a često dok ne steknu kućni odgoj učine i nešto štete ili ostave i pokoju lokvicu za sobom. Stoga je neophodno mlado štene snabdjeti sa 5pt; font-family: Verdana"> što više raznovrsnih igračaka kako bi se zabavljalo njima, a ne pokućstvom.

Ako ste čvrsto odlučili kupiti štene, odgovoran će vas uzgajivač informirati o slijedećem :

• Rodovnica u kojoj su prikazane barem 3 generacije predaka ( zbog sporog postupka izdavanja rodovnica, često se na njih čeka par mjeseci, ali se informacije o rodovnicama uvijek mogu provjeriti kod Hrvatskog kinološkog saveza )

• Naputci o prehrani i navikama šteneta

• Potvrde o cijepljenju ( protiv zaraznih štenećih bolesti )

• Datume dehelmetizacija ( čišćenja od parazita ) i eventualna liječenja ako su bila neophodna

Na kraju, ukoliko ste odlučili kupiti Kavalira, razmislite o učlanjivanju u lokalni pasminski klub gdje možete sresti i upoznati uzgajivače i vlasnike Kavalira koji će vam uvijek biti koristan izvor informacija ili vam pružiti odgovore na vaša eventualna pitanja i nedoumice.

20.04.2007. u 12:42 | 11 Komentara | Print | # | ^

IZGLED CAVALIERA

Standard Kavalir King Charles Španijela

Pojava u globalu : Aktivan, dostojanstven i dobro uravnotežen, blagog izraza.

Karakteristike : sportski, privržen, potpuno neustrašiv.

Temperament : Veseo, prijateljski, neagresivan, ne naginje nervozi.

Glava i lubanja : Lubanja gotovo ravna između ušiju. Duljina nosa od njegovog vrha do korijena je oko 3,8 cm. Nosna pečurka crna i dobro razvijena, bez neobojanih oznaka boje mesa, njuška dobro popunjena. Usnice dobro razvijene ali ne viseće. Lice dobro popunjeno ispod očiju. Nepoželjna je pojava mršavosti lica.

Oči : Velike, tamne, okrugle ali ne ispupčene; dovoljno udaljene.

Uši : Dugačke, visoko postavljene sa bogatom perjanicom.

Usta : Snažna vilica sa savršenim, simetričnim i potpunim škarastim zagrizom tako da gornji sjekutići tijesno prekrivaju donje te postavljeni okomito na čeljust.

Vrat : Umjerene duljine, blago zaobljen.

Prednja četvrt: Prsa umjerena, ramena dobro položena unazad, ravne noge umjereno jakih kostiju.

Tijelo : Kratko kompaktno sa dobrim rebrenim lukom. Leđa vodoravna.

Stražnja četvrt : Kosti nogu umjerene jačine; ravno položene šape – bez tendencije prema kravljim ili zakrivljenim kukovima.

Šape : Kompaktne, jastučaste dobro odlakane.

Rep : Duljina repa mora biti u ravnoteži sa tijelom, visoko nasađen, nošen veselo ali nikad iznad visine leđne linije. Kupiranje moguće, ali nikada više od 1/3 repa se ne smije odstraniti.

Dlaka : Duda, svilenkasta, bez kovrča. Blaga valovitost dozvoljena. Bogate perjanice. Ne smije se šišati.

20.04.2007. u 12:37 | 0 Komentara | Print | # | ^

Muzjaka ili zenku?

Ovo je obično drugo pitanje koje ćete nakon odabira pasmine postaviti sebi , a postavit će vam ga i uzgajivač kod kojega se informirate. I mužjaci i ženke Kavalira jednake su naravi. Jednako su umiljati, mazni i privrženi. Ali neki ljudi se jednostavno ne žele opterećivat sa sezonama tjeranja ženkica.

Slično periodu tjeranja, mužjaci obilježavaju svoj teritorij. Često to zna biti i unutar kuće pa treba biti vrlo uporan sa treniranjem obavljanja nužde.

Neki ljudi kažu da sterilizirane ženke dobiju previše krzna i udebljaju se. Velika je šteta kupiti ženkicu i onda ju sterilizirat samo zbog male nelagode prilikom tjeranja koje se ponavlja svakih 6 mjeseci i traje 3 tjedna. U tom slučaju radije kupite mužjaka.

Oba spola imaju svojih prednosti i mana. Primijetit ćete da većina uzgajivača ( uglavnom u većim uzgajivačnicama, u Hrvatskoj još nema takvih ) u ponudi ima više mužjaka nego ženki jer ženke često zadržavaju za sebe radi daljnjeg uzgoja.

20.04.2007. u 12:31 | 0 Komentara | Print | # | ^

KADA SU IZLOŽBE PASA?



MEĐUNARODNE IZLOŽBE PASA

MJESTO DATUM
ZAGREB 03.03.2007.
ZAGREB 04.03.2007.
ZADAR 28.04.2007.
ZADAR 29.04.2007.
ZAGREB 08.-10.06.2007.
UMAG 08.-09.09.2007.
VARAŽDIN 22.-23.09.2007.
OSIJEK 07.10.2007.
SPLIT 21.10.2007.
ZAGREB 24.11.2007.
ZAGREB 25.11.2007.

INTERNACIONALNE IZLOŽBE PASA

MJESTO DATUM
ROVINJ 15.04.2007. INFO
SLAVONSKI BROD 13.05.2007. INFO
SAMOBOR 19.05.2007. INFO
NOVI MAROF 20.05.2007. INFO
ĐAKOVO 27.05.2007. INFO
SINJ 04.08.2007. INFO
ŽUPANJA 02.09.2007. INFO
DRNIŠ 15.09.2007. INFO
VUKOVAR 06.10.2007.


09.04.2007. u 20:10 | 5 Komentara | Print | # | ^

<< Arhiva >>

Creative Commons License
Ovaj blog je ustupljen pod Creative Commons licencom Imenovanje-Dijeli pod istim uvjetima.

< kolovoz, 2007  
P U S Č P S N
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Kolovoz 2007 (2)
Lipanj 2007 (2)
Travanj 2007 (4)

Dnevnik.hr
Gol.hr
Zadovoljna.hr
OYO.hr
NovaTV.hr
DomaTV.hr
Mojamini.tv



Komentari da/ne?



Free Music

Free Music



Free Music

Korisne stranice za Cavaliere

www.hks.hr
www.lord-cavalier.com
zlatnosrceko.blog.hr
www.rosebury.de
Victorians cavaliers


www.stonehills.ch
www.loranka.com

Baby slike Cavaliera







Kavalirske slike







Blog.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Postavke kolačića mogu se kontrolirati i konfigurirati u vašem web pregledniku. Više o kolačićima možete pročitati ovdje. Nastavkom pregleda web stranice Blog.hr slažete se s korištenjem kolačića. Za nastavak pregleda i korištenja web stranice Blog.hr kliknite na gumb "Slažem se".Slažem se